Jak vybrat přípravek na oči?

Podpořte přirozenou krásu svých očí.

Dokonale nalíčené oči jsou výsledkem souhry několika specializovaných produktů. O vyhlazení, zjemnění a sjednocení očního okolí se postarají korektory a podkladové báze pod oční stíny. S rozzářením očí si poradí rozjasňovač a výsledný šmrnc a styl vám dodá dekorativní kosmetika, kterou si můžete namixovat podle chuti. 

Na co se zaměřit

Požadavky 

Před nákupem přípravků na oči se seznamte s jednotlivými typy produktů a promyslete si, co od nich požadujete. Pod označením přípravky na oči se skrývá jak dekorativní kosmetika na oči a obočí, tak doplňující produkty, které rozjasňují a připravují oční okolí na líčení. 

Při výběru přípravků, jako jsou podkladové báze, korektory a rozjasňovače, berte v úvahu věk a typ pleti. Pokud vás začínají trápit vrásky okolo očí, zaměřte se na anti-age přípravky, které pokožku hydratují, vypínají a redukují drobné vrásky. 

Výhodou těchto přípravků je také SPF ochrana proti nežádoucímu ultrafialovému záření, které může způsobit vznik pigmentových skvrn a vrásek. Pokud sháníte oční líčení na léto nebo na sport, poohlédněte se po voděodolných přípravcích, které se po prvním kontaktu s vodou nerozmažou.

Konzistence a typ balení 

Na jemné oční okolí se tekuté přípravky dobře nanášejí a rychle se vstřebávají. Dají se jemně vklepat do kůže nebo lehce rozetřít s minimálním třením. Tekutým očním linkám musíte dát chvilku, aby zaschly. Krémové přípravky se na oční okolí snadno nanášejí vklepáváním nebo roztíráním. Stejně dobře se nanášejí i krémové oční stíny, jsou syté a vypadají skvěle, ale snadno se rozmazávají, slévají, tvoří nevzhledné linky a ulpívají v záhybech, a proto před líčením použijte bázi pod oční stíny, která je udrží na místě. Gelovou konzistenci mají stylingové přípravky na obočí, oční stíny a také oční linky. Po nanesení gelových dekorativních přípravků musíte stejně jako u těch tekutých chvilku počkat, než zaschnou, jinak byste je rozmazali. Tuhé korektory, stíny a rozjasňovače jemnou kůžičku kolem očí většinou nepříjemně tahají a napínají, ale na druhou stranu nabízí intenzivní krytí. Pudrovou a sypkou konzistenci mají stíny na oči a na obočí. K jejich nanášení si musíte pořídit, pokud již není součástí balení, štěteček nebo drobnou houbičku. Mějte na paměti, že se pudr usazuje ve vráskách. Před použitím použijte vyhlazující podkladovou bázi.

Neméně důležitý je také typ balení. Aby vám kosmetika dlouho vydržela, musíte dodržovat hygienu, a pokud možno nesahat prsty do krabiček a kelímků. Bakterie, které máte na rukou, by kontaminovaly celé balení. Na nanášení přípravků si pořiďte houbičku, štěteček nebo kosmetickou špachtli. 

Velikost balení/objem 

Velikost balení a objem vybírejte podle toho, jak často plánujete přípravek používat. Pokud to bude denně, vyplatí se vám nákup velkého balení, jež vychází zpravidla levněji než to menší. U přípravků, které budete používat občas nebo si je chcete jen vyzkoušet, sáhněte po malém balení, abyste ho zvládli spotřebovat dřív, než uplyne doba expirace.

U nepoužité kosmetiky sledujte maximální dobu spotřeby, která je uvedena na každém obale. Po otevření je směrodatný údaj v ikonce „kelímku“. Udává, kolik měsíců po otevření můžete přípravek používat. Například 12M vám říká, že je použitelný 12 měsíců od otevření.

oční stíny

Typy

  • Řasenka - při výběru řasenky se zamyslete, co od ní požadujete: zvýraznění, zahuštění, natočení nebo prodloužení. Na trhu najdete řasenky, jež se specializují na jednotlivé úpravy řas, ale i multifunkční produkty slibující vše od zvýraznění přes natočení až po prodloužení. Vybírat můžete také z několika barev od černé klasiky přes nenápadnou hnědou až po výraznou modrou. Hnědé řasenky se hodí pro nenápadné denní líčení, pro brunetky a pro ženy s výraznýma zelenýma očima. Barevné řasenky jsou vhodné na léto ke zvýraznění opálené pleti. Pro každodenní líčení jsou nejlepší řasenky se středně velkým kartáčkem, s hustými štětinkami a zúženým koncem. 

Pokud před líčením očí použijete dvousložkový odličovač, odličovací olej nebo jiný mastný přípravek, odmastěte oči micelární vodou a osušte papírovým kapesníčkem. Řasenka lépe chytne a nebudete mít pod očima nevzhledné fleky. 

  • Oční linky - mohou být tekuté nebo gelové, mají velice výraznou barvu a slouží k orámování horního i spodního víčka. K aplikaci se používá tenký štěteček, s nímž se dostanete blízko k linii řas i do vnitřního koutku. Po nanesení očních linek musíte chvilku počkat, než zaschnou. Několik vteřin mějte oko zavřené a nemrkejte, aby se vám linka neobtiskla na horní víčko.

  • Tužka na oči - nejsou tak precizní jako oční linky, ale snáze se nanášejí a vyrábí se v mnoha barvách. Klasikou na zvýraznění oka je černá, ale pokud patříte mezi světlé typy, můžete místo ní zvolit šedou, námořnickou modrou nebo hnědou tužku. Celkový vzhled bude vypadat přirozeněji a oko více vynikne. Jestliže chcete oko opticky zvětšit, pořiďte si tužku bílou a naneste ji na vnitřní, vlhkou část očního víčka. Růžové a tělové odstíny slouží k rozjasnění. Trh nabízí jak dřevěné tužky, které je potřeba pravidelně ořezávat, tak tužky vysouvací, kde je tuha v plastovém pouzdře a vysouvá se otáčením.

  • Oční stíny - zde máte vždy na výběr, zda zvolíte jednu, dvě, tři barvy nebo různě velké paletky s mnoha odstíny, které lze kombinovat. Odstín vybírejte tak, aby kontrastoval s barvou očí. Kontrast oči podtrhne, ale nepřehluší. Kromě odstínu se při výběru zaměřte také na lesk a třpyt. Na trhu najdete matné, lesklé, třpytivé i metalické oční stíny. Kvalitní oční stíny by měly mít vysokou krycí schopnost a intenzivní pigmenty, aby stačilo nanést jednu, maximálně dvě vrstvy.

K modrým očím ladí růžová, broskvová, meruňková, zlatá, hnědá a šedá. Zeleným očím sluší tmavě fialové, růžové a hnědé stíny. Hnědé oči vypadají nejlépe v doprovodu zemitých přírodních odstínů, ale i výrazných barev, jako jsou žlutá, fialová, zelená nebo růžová.

  • Přípravky na obočí - tužky a fixy na obočí se aplikují krátkými tahy a slouží k doplnění míst, kde chloupky schází. Fixy mají většinou kratší trvanlivost než tužky a musíte si dávat pozor na poškození hrotu. Tužky se dělí na výsuvné a na zastrouhávací, které musíte pravidelně ořezávat, aby se s nimi dalo pracovat. U tužky i u fixu si dejte záležet na výběru správného odstínu. Další variantou jsou pudrové či krémové stíny na obočí. Jsou vybaveny štětečkem k nanášení a vytvoření požadovaného tvaru a vinutým kartáčkem k finálnímu pročesání a dotvoření přirozeného vzhledu. Paletky pak obsahují minimálně dva odstíny, které lze míchat. Gely na obočí jsou buď pigmentované, nebo bezbarvé. Bezbarvé řasenky s kartáčkem jsou určené pouze ke stylingu obočí do požadovaného tvaru. Pokud řasenka obsahuje pigmenty, postará se o zvýraznění i o úpravu obočí. Pokud máte světlé nebo nevýrazné obočí a nechcete si ho malovat každý den, sáhněte po barvě na obočí. Jedno nabarvení vydrží až 6 týdnů. Některé barvy také umožňují namíchání vlastního odstínu, a lze je použít dokonce i na řasy.

  • Báze - slouží jako podklad pod oční stíny a měla by být prvním krokem v líčení očí. Vyhladí, zmatní a sjednotí povrch horních víček, a připraví je tak pro následné nanesení dalších produktů, například očních stínů.

  • Korektor - korektory na oční okolí jsou jemnější než běžné korektory a slouží především k zakrytí tmavých kruhů pod očima, sjednocení odstínu se zbytkem pleti. Některé přípravky dokonce slibují hydrataci, lehké vyhlazení vrásek a rozjasnění.

  • Rozjasňovač - může být pudrový, gelový nebo ve formě tužky a slouží ke zvýraznění pohledu a očí, nanáší se nejčastěji do vnitřního koutku oka a těsně pod obočí. Některé rozjasňovače jsou multifunkční a lze je kromě očí použít i na lícní kosti, bradu, nos a čelo.

řasenka

Rady

Odličování a čištění pleti

Základním stavebním kamenem péče o pleť je čištění a výživa. Pokud však pleť na výživu a hydrataci předem nepřipravíte odstraněním nečistot, účinné látky, které na ni nanesete, se nevstřebají a zůstanou jen na povrchu. Oční okolí je na špatné zacházení obzvláště citlivé. Kromě vrásek se mohou objevit i nevzhledné otoky, začervenání, slzení, a dokonce i záněty očí.

Péče o oční okolí 

Při odličování začínejte u očí a až pak se přesuňte na zbytek obličeje. Jestliže nosíte kontaktní čočky, vyjměte si je ještě před čištěním. Při výběru odličovacího přípravku berte ohled na svůj typ pleti. Pokud si nejste jistá, zvolte přípravek na citlivou pleť, s tím nikdy nešlápnete vedle. Na odličování voděodolných, odolných a výrazných líčidel použijte dvoufázový přípravek na bázi oleje. Před použitím ho promíchejte a naneste na dva vatové tamponky, přiložte na oči a nechte působit. Rozpuštěná líčidla lze snáze setřít. 

Líčidla stírejte jemně směrem od středu oka ven. Proces opakujte, dokud nebudou vatové tamponky úplně čisté. Zbytky líčidel, které se usadily mezi řasami, odstraňte pomocí vatových tyčinek namočených v odličovadle. K dočištění můžete použít micelární vodu

Na oči nikdy netlačte, nedrhněte je, vatové tampony vždy dostatečně navlhčete čisticím přípravkem nebo vodou a čisticím přípravkem, aby po pokožce lehce klouzaly.

Dejte si záležet také na výběru odličovacího tamponku. Zaměřte se na ty v bio kvalitě, které jsou klinicky a dermatologicky testované, nebarvené, hypoalergenní s neutrálním pH. Dobrou volbou jsou rovněž konjakové houbičky. Po namočení jsou velice jemné, mají antibakteriální a hlubokočisticí účinky a nedráždí ani jemné oční okolí.

Další užitečné články

Žebříček nejlepších řasenek Nejlepší krémy na vrásky kolem očí Nejlepší make-upy na akné Nejlepší krémy pro zralou pleť